Accordion player Marie Zichová - Media

"Faces of accordion" Christmas accordion concert

11.2010 Maoin Cheoil na Gaillimhe Newsletter

Marie Zichova is an accordion player that hails from Czech Republic. She is ranked amongst the world´s finest exponents of the instrument. She has already a number of high profile concerts to her name as well as recordinh and radio broadcasts. She plays a range of style and music from around the world and this December she will perform some of this in an intimate setting in St. Mary´s College. This is a rare opprtunity to hear such an accomplished performer and one we strongly recommend. There will be futher information in relation to the concert later in the month.


Akordeonistka je jako doma v Itálii

6.1.2009 Plzeňský deník

Nedávná absolventka konzervatoře v Plzni Marie Zichová reprezentovala na festivalu v Římě a nadále studuje v Urbinu.

V Itálii je absolventka plzeňské konzervatoře v poslední době jako doma. Českou republiku reprezentovala na Mezinárodním akordeonovém festivalu v Římě a dálkově studuje u Claudia Jaccomucciho v Urbinu. Čtyřiadvacetiletá akordeonistka začíná také spolupracovat se zpěvačkou Radkou Fišarovou – „českou Edith Piaf“ – i s rozhlasem v kanadském Vancouveru.

Do Říma jí vybrala odborná porota na pražském festivalu Muzika 2008. „Není to tak dlouho co firma Roland přišla na trh s novým elektronickým akordeonem Dnes mají tyto nástroje ve světě mnoho příznivců z řad amatérů i profesionálních hráčů a jejich popularita stále roste,“ vysvětluje sama interpretka, odkud se vzal název římského festivalu. Jeho cílem však bylo nejen propagovat nový nástroj, ale i představit nadějné akordeonisty z celého světa. V Římě vystoupilo sedmnáct mladých hráčů z Evropy i ze zámoří – Ze spojených Států Amerických, Kanady, Brazílie, Číny nebo Nového Zélandu. Pro někdejší studentku Konzervatoře v Plzni byla účast velkým úspěchem i náročným úkolem zároveň.

„Pouhý měsíc jsem měla na sestavení svého programu a seznámení se s digitálním akordeonem. Na festivalu vystoupila se skladbami ve vlastním aranžmá zaměřenými do jazzu, tanga či francouzského musettu,“ vrací se do závěru loňského roku Marie Zichová. „Celý festival trval dva dny a vyvrcholil koncertem v Auditoriu Parko dela Musice v srdci Říma, kam přišlo okolo tisíce lidí, aby vyslechli všech sedmnáct hráčů a velmi pestrý program,“ shrnuje italskou festivalovou atmosféru česká akordeonistka.

Věnuje se samozřejmě také hře na akustický akordeon a v Urbinu absolvovala nedávno i týdenní stáž pod vedením významných pedagogů a interpretů Claudia Jacomucciho z Itálie a Inaki Alberdiho ze Španělska. Předtím absolvovala stáže také u dánských, srbských či švédských akordeonových osobností, dlouhodobě studovala ve Francii. V Plzni byli jejími učiteli Věra Blašková a Jan Kotrč na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany a především Jarmila Vlachová st. na konzervatoři, kde absolvovala v roce 2008. „ K mým oblíbeným autorům patří argentinský skladatel Astor Piazzolla, představitel osobitého tanga, nebo francozský komponista Franck Angelis, u kterého jsem dokonce jeden rok studovala,“ jmenuje Marie Zichová alespoň dva ze skladatelů, jejiž díla ráda hraje.

Petr Dvořák
Vyjádření k článku: V článku jsem nalezla dvě nepřesnosti, které byly opraveny. Původní znění i s fotografii naleznete zde.


Můj zatím největší úspěch? Studium akordeonu ve Francii!!

04.02.2004 Plzeňský deník

Jen pár dní kolem Nového roku mohla zůstat Marie Zichová v Plzni. Opět mladá akordeonistka přijede až na letní prázdniny.

Hlavním městem akordeonu v České republice je nejspíš Plzeň: pouze tady lze studovat hru na tento nástroj nejen na konzervatoři, ale i na univerzitě. Studenti a absolventi zdejších škol se navíc záhy prosazují i v zahraničí. Posluchačka plzeňské konzervatoře Marie Zichová se tentokrát doma jen mihla, spolu s dvěma francouzskými hráčkami vystoupila na dvou koncertech a znovu se vydala do města Clermont-Ferrand. Do Plzně se podívá zase až o letních prázdninách.

Na konzervatoři nekončím
"Můj dosavadní největší úspěch? Právě možnost studovat hru na akordeon ve francouzské škole, pravděpodobně jako první Češka vůbec. Mohu se učit u nejlepších světových profesorů, vždyť Francie je spolu s Ruskem skutečnou velmocí akordeonu," říká mladá hráčka, kterou nyní vyučuje například ruský virtuos Roman Jbanov či francouzští pedagogové Dome Emorine nebo Jacques Mornet. "škola je jednou z pouhých dvou, kde se může ve Francii formou denního studia věnovat na úrovni konzervatože akordeonu," vysvětluje devatenáctiletá plzeňská rodačka.

Netají ani svůj neskromný sen. V letošním roce by ráda získala diplom DEM, jehož udělení po dvou letech studia je však výjimkou jen pro mimořádné žáky. "Už mi bylo řečeno, že s tímhle diplomem budu moci učit na konzervatořích ve Francii. Nejdříve bych však chtěla určitě dokončit konzervatoř v Plzni, pak budu dále zvažovat," upřesňuje své plány Marie Zichová.

V Paříží se soutěží jinak
Kroky k diplomu, které otevírají další možnosti hudebního uplatnění, už učinila. Výrazně o sobě dala vědět ve finále Národní akordeonové soutěže Paříž 2003, které se mohou zúčastnit i zahraniční hráči studující ve Francii. Spolu s francouzskou kolegyní a belgickým hráčem převzala druhou cenu za komorní hru v triu, ale především získala první místo jako sólistka. "Byla to úplně jiná zkušenost, než které mám ze soutěží v Čechách. Ve Francii se preferuje odlišný způsob hry, obecně je vyšší konkurence, účastníci se nedělí na kategorie klasika a varieté, což je velice oblíbený francouzský žánr, který zahrnuje šansony a zjednodušeně řečeno tzv. vyšší populár," shrnuje své dojmy plzeńská akordeonistka, jež si pro své soutěžní vystoupení vybrala díla J.S.Bacha, D. Scarlattiho, A. Puškarenka a jako povinnou skladbu francouzského autora kompozici soudobého tvůrce Francka Angelise.

Cesta vedla z Klingenthalu
Vítězství v Paříži bylo loni znásobeno v mezinárodní soutěži Mladý talent v Dijonu. Už předtím v České republice se stala laureátkou soutěže konzervatoří a ještě jako žačka Věry Blaškové v Základní umělecké škole B.Smetany v Plzni obdržela v duu první cenu na Malých dnech akordeonové hudby v německém Klingenthalu. "Právě odtud vedla cesta až na francouzské studia," popisuje Marie Zichová. "Na základě tohoto úspěchu jsem absolvovala mezinárodní stáž v Německu a dozvěděla se, že pokud se budu chtít věnovat akordeonu na mezinárodní profesionální úrovni, musím přejít z klávesového typu na knoflíkový typ nástroje. Díky velké práci a trpělivosti profesorky Jarmily Vlachové z plzeňské konzervatoře se to podařilo, a proto jsem mohla využít nabídky a odjet na nynější stáž," vypráví. První rok jí byl školou nabídnut, v letošním druhém ročníku ji podporuje asociace AMA.

Nebojme se akordeonu
Jaký má mladá hráčka recept na to, aby se akordeon stal vskutku plnohodnotným nástrojem našich koncertních sálů? "Francie dává inspiraci. Akordeon se tam nebrání vlivům rocku ani jazzu, i když velmi oblíbená je i klasika na koncertním podiu. My se bojíme s tímto nástrojem experimentovat, kombinovat ho s jinýma - ať tradičními či netradičními. Úplně úžasná je improvizace, kterou tady vůbec neznáme. Obávám se, že tady u nás na akordeonových koncertech zní často příliš mnoho moderní disonanční hudby. Pro posluchače je pak problémem najít cestu k takovým skladbám, natož ještě k nástroji," uvažuje. Za příklad děl, která poutavě a posluchačsky vděčně využívají možností akordeonu, označuje skladby Francka Angelise, Astora Piazzolly a z českých tvůrců 20.století plzeňského rodáka Václava Trojana.

Petr Dvořák
Původní znění i s fotografii naleznete zde.


Virtuózní skladby předvedou hráčky z Francie

10.12.2003 Plzeňký deník

Dvě francouzské a jedna česká akordeonistka nabídnou dvakrát plzeňským posluchačům ojedinělý program. Zítra od osmnácti hodin v Západočeském muzeu a v sobotu od půl jedenácté dopoledne v kulturním domě v Šeříkově ulici zazní virtuózní populární hudba.

Všechny interpretky studují akordeonovou školu v Larodde nedaleko města Clermont-Ferrand. Amelie Castel letos zvítězila v mezinárodních soutěžích v něměckém Klingenthalu a v Maďarsku, vynikající úrovně dosahuje však i Camille Privat a posluchačka plzeňské konzervatoře Marie Zichová, která studuje druhým rokem také ve Francii.

"Virtuózní populární hudba je jedinečným žánrem oblíbeným zejména ve francouzské oblasti. Plzeňské publikum má příležitost slyšet tento druh hudby v takovém provedení vůbec poprvé," zdůrazňuje Jan Kotrč, dirigent spoluúčinkujícího akordeonového souboru Milénium a ředitel plzeňské školy Bedřicha Smetany. Podle jeho slov lze oblibu tohoto žánru ve Francii přirovnat k naší lidové hudbě nebo k tangu v Argentině.

"Autory skladeb jsou současní francouzští komponisté. Akordeonisté zahrají jejich brilantní vals-musette, chansony, fox-musetty," zve plzeňský pedagog na obě vystoupení. Přátelé akordeonu navíc mohou posoudit, jakých výsledků dosahuje francouzská výuka hry na tento nástroj pod vedením akordeonisty Jacquesa Morneta.

Petr Dvořák


Marie Zichová - 18 ans – République Tcheque

June 2003 Accordeon et Accordeonistes

Elle a 9 ans quand elle découvre le toucher piano accordéon, tres populaire dans son village non loin de Prague. En 2000, elle passe au touches boutons. Elle a découvert les musiciens français au concours de Klingenthal. Grace a Internet, elle prend conscience de l’importance de l’école de Larodde et de Jacques Mornet. Elle viendra donc passer une année en plein coeur de l’Auvergne. Une immersion complete dans le monde de l’accordéon en France. Elle joue surtout le répertoire classique, Bach, Scarlatti ... Et un peu de variété française. Parfois, elle reprend son accordéon piano qu’elle n’a jamais totalement abandonné, pour impressionner ses colocataires de Larodde par de somptueuses et souvent virtuoses mélodies populaires tcheques. Elle récide en France depuis septembre 2002. A l’instar de beaucoup de jeunes, elle est fan du style de Jerome Richard, Frédéric Deschamps, Domi Emorine etc. Et comme beaucoup, elle admire la musique de Richard Galliano. Elle prolonge souvent tard le soir la pratique de ses excercices. Demandez donc a ses camarades des chambres contigues: ils vous confirmeront avec le sourire que parfois, ils aimeraient bien qu’elle soit moins assidue. Quand elle abandonne son soufflet de temps a autre apres plus de dix heures de pratique d’affilée, elle écoute la radio. Notamment Chérie FM, sur laqueelle elle peut se tenir au courant de l’actualité de la variété et perfectionner la compréhension du français. En Républic tcheque, vivre de l’accordéon est quasi, ent impossible. Mais Marie est sure d’ une chose: elle veut faire sa vie dans la musique.

Henri Cordier


Konzervatoř přeje soudobé hudbě

srpen 2002 Plzeňský kulturní přehled

Zajímavé srovnání naší a zahraniční soudobé hudby umožnila plzeňská konzervatoř, když uspořádala ve svém koncertním sálku poutavý večer. Světovou produkci zastupoval především osobně přítomný americký skladatel Jonathan Kramer svou Hudbou pro klavír č.6. Jak už název naznačuje, jde o skladbu víceméně etudového rázu, založenou na ostinátním rytmu a převážně disonantních postupech. Zazněla v obdivuhodném provedení americkou pianistkou Deborou Bradley. Emotivněji své Skizzy pro akordeon pojal ukrajinský skladatel Alexej Puškarenko. Na nástroj bajanového typu je přednesla posluchačka druhého ročníku plzeňské konzervatoře Marie Zichová, když krátce předtím s nimi uspěla i v celostátní soutěži s postupem do mezinárodního kola. Skladby přítomných plzeňských autorů promlouvaly rovněž hudbou dneška. Karla Pexidra charakterizovala jeho Nénie nad malou psí dušičkou. Zřejmě tak dalece zaujala posluchačku prvního ročníku klavírního oddělení Janu Dolákovou, že ji z vlastní vůle zvládla zpaměti. Z díla Jiřího Bezděka zazněla nově revidovaná Klavírní sonáta č.3. Ač třívětá s rozsáhlou kódou, blíží se svou strukturou spíše k druhu někdejší barokní sonáty. S příznačnou interpretační odpovědností se jí ujala profesorka konzervatoře Věra Mullerová. Dvě písně pro střední hlas od téhož autora na slova Vladimíra Stuchla přednesla Irena Krejčová, posluchačka třetího ročníku pěveckého oddělení, na klavír zkušeně doprovázená profesorkou Zděňkou Ledvinovou.

Miroslav Mrázek


Akordeonová hra

23.6.1999 Právo

Kdo by si byl ještě před nedávnem pomyslel, jak dobře se bude na plzeňské 1 ZUŠ B. Smetany dařit akordeonové hře. Její vynikající úroveň, potvrzená předními cenami v letošních soutěžích (Klingenthal, Choceň, Hořovice) a garantována výbornými pedagogy V. Blaškovou a J. Kotrčem, jí mohou ostatní hudebně zaměřené školy jen závidět.

V poměrně krátké době se zde podařilo vytvořit zhruba desetičlenný soubor Pegas, disponující žánrovou pestrostí repertoáru i zdravým hráčským zaujetím. Dvěma z jeho členům, Marii Zichové a Radku Dlouhému, bylo v Západočeském muzeu věnováno absolventské vystoupení. Koncert zaujal nejen vynikajícími výkony obou protagonistů, ale i netradičním pojetím setkání. Učitelé o svých žácích, žáci o svých učitelích, tak bylo motivováno mluvené slovo, zbavené pedagogického mentorování, strnulosti a obvyklých frází. Právě tento způsob prezentace hudby by napomohl jejímu hlubšímu pochopení ze strany nejširšího publika.

(UL)


Další články:

Akordeon rozezní zámek v Nebílovech

22.6.2002 Plzeňský deník - tip na víkend
(pd)

Akordeonistům se dařilo

leden 2002 Plzeňský deník
Phdr. Jaroslav Fiala

Žáci ZUŠ přivezli dvě prvenství

listopad 2000 Plzeňský deník
Jan Kotrč

Mladí akordeonisté vyhrávali

květen 1999 Plzeňský deník
(ko)

Mezinárodní úspěchy plzeňských akordeonistů

únor 1999 Plzeňský deník
(ko)